БУДИНОК ПРОФСПИЛОК27 лиcтопада відбулася президія ФПУ, на якій розглядалось питання про протидію Федерації профспілок України черговому наступу влади на права працівників та профспілок (див. тематичні матеріали за посиланням https://www.fpsu.org.ua/materialy/19433-aresht-profspilkovogo-majna-yuridichna-bezgramotnist-chi-komanda-zverkhu-2.html та https://www.youtube.com/watch?v=QfwfwXjZFB4 )
  

За результатами засідання президія постановила:

 

1. Керівництву Федерації профспілок України, її членських організацій невідкладно вжити всіх необхідних заходів, передбачених законодавством, з метою недопущення прийняття проєктів законів та інших нормативно-правових актів, що порушують права працівників і профспілок.

2. Схвалити Заяву ФПУ щодо чергової атаки на права профспілок (додається).

Доручити керівництву ФПУ довести Заяву до відома членів профспілок, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Президента України, Генерального прокурора України, засобів масової інформації та направити її міжнародним організаціям, у першу чергу Організації об'єднаних націй, Міжнародній організацій праці, Єврокомісії, Спеціальному представнику ЄС із прав людини, посольствам зарубіжних країн, Міжнародній конфедерації профспілок, Європейській конфедерації профспілок та іншим.

3. Провести 2-3 грудня 2020 року акції протесту та пікетування Верховної Ради України у зв’язку з розглядом у парламенті низки законопроєктів, ініційованих Урядом і окремими народними депутатами, що продовжують політику наступу на права працівників і профспілок, неврахуванням пропозицій профспілок у проєкті Державного Бюджету на 2021 рік, зокрема щодо підвищення заробітної плати та державних соціальних гарантій.

4. Доручити керівництву ФПУ ініціювати у грудні 2020 року зустріч профспілкового активу з Президентом України, Генеральним прокурором України та Головою Верховною Ради України, на якій обговорити питання щодо забезпечення прав працівників та профспілок органами влади України.

5. Керівництву ФПУ, її членських організацій організувати інформаційну кампанію протидії черговому наступу на права профспілок та доведення правової позиції щодо недопущення рейдерського захоплення майна профспілок.

6. Доручити департаменту корпоративних прав та майна апарату ФПУ, ПрАТ «Укрпрофоздоровниця», ПрАТ «Укрпрофтур» та іншим суб’єктам господарювання вжити невідкладних заходів спрямованих на захист майнових прав, забезпечити належний юридичний супровід, у т.ч. із залученням фахівців у галузі права.

7. Доручити прес-центру ФПУ оприлюднити цю постанову на офіційному веб-порталі ФПУ, газеті «Профспілкові вісті», інших ЗМІ з метою широкого інформування громадськості.

                                                                  

Заява

щодо чергового наступу влади на права профспілок

В останні роки влада України взяла жорсткий курс на запровадження неоліберальної політики, намагаючись максимально знизити соціальні норми та мінімізувати контроль за їх дотриманням, щоб залучити іноземних інвесторів. При цьому порушуються пакти ООН про права людини, Угода про асоціацію Україна - ЄС, глава 13 «Праця» Угоди про вільну торгівлю між Україною та Канадою. Скасовано понад 400 законів і нормативно-правових актів у сфері охорони праці, санітарних норм. Зростає заборгованість із заробітної плати, безробіття, відкладається підвищення мінімальної заробітної плати та пенсій до фактичного прожиткового мінімуму.

Об’єктом атаки є і Конституція України, яка проголосила її соціальною державою з безкоштовною медичною допомогою. Ця проблема особливо гостро постала у зв’язку з пандемією коронавірусу.

Федерація профспілок України, її членські організації ніколи не погодяться з такою провальною політикою!

У цьому році, завдяки активним протестним діям та солідарній підтримці міжнародного профспілкового руху, Міжнародної конфедерації профспілок, Організації об’єднаних націй, Міжнародної організації праці, профспілки України не дали прийняти вкрай ліберальний проєкт Закону про працю та, так званий, законопроєкт щодо окремих питань діяльності професійних спілок, спрямований на усунення профспілок від правозахисної діяльності.

Наразі провладна більшість вдалася до порушення конституційних та міжнародних норм, що стосуються трудових і соціально-економічних прав працівників і діяльності профспілок. Продовжуються маніпуляції з Трудовим кодексом, поданим без змін на перше читання законопроєктом про профспілки, до яких знову намагаються внести дискримінаційні трудові й антипрофспілкові норми.

Більш того, влада вирішила вдатися до використання правоохоронних органів для тиску на профспілки. Під надуманим приводом днями утаємничено через суд накладено арешт на об’єкти власності Федерації профспілок України і її членських організацій, які працюють в інтересах людей праці, в тому числі на Будинок профспілок у м.Києві, побудований на профспілкові внески у 1980 році і відбудований профспілками після пожежі під час Революції гідності.

Зазначаємо, що Європейський суд з прав людини у своєму недавньому рішенні підтримав правову позицію профспілок, що спір стосовно майна вже розглядався українськими судами у 1997 році та був вирішений на користь профспілок. Суд також звернув увагу на непослідовність дій держави, яка через свої уповноважені органи спочатку здійснювала реєстрацію права власності за профспілками та суб’єктами господарювання, створеними за їх участю, а після цього через органи прокуратури заявляла про своє право власності на це майно.

Такі дії влади є неприйнятими у цивілізованому світі. Антипрофспілкова та антитрудова політики отримали вкрай негативну оцінку міжнародної спільноти, а Міжнародна конфедерація праці вже віднесла Україну до категорії країн, де відсутні гарантії прав працівників.

Не можна допустити, щоб влада знущалася над сторічними завоюваннями українських трудящих та профспілок, одночасно декларуючи, що вона відкрита до соціального діалогу і вбачає своєю головною метою покращення життя всього українського народу.

Президія Федерації профспілок України закликає всі профорганізації і всіх членів профспілок дати гідну відсіч обмеженню прав трудящих і профспілок, використовуючи всі законні форми і методи активної боротьби!

Президія Федерації профспілок України.